BASIN ODASI

Önceden Yatırım Yapan Tek Belediye

Bilim adamlarının kuraklık uyarılarını dikkate alan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, belediyenin kendi olanakları ile baraj inşaa ettirdi ve yeni kullanılabilir su havzalarını tescil ettirdi. Son yıllarda bilim adamlarının küresel ısınma nedeniyle meydana gelecek su sıkıntısına dikkat çekmesine rağmen, duyarsızlıkları ve bu konuda önceden hiçbir yatırım yapmamakla eleştirilen belediyelerin Türkiye’de tek istinası olduğu ortaya çıktı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen, daha 2005 yılında iken, bugünkü tehlikeyi göz önüne alarak, şehir merkezi yakınındaki bir vadinin önünü kapatarak oluşturulacak göletle milyonlarca metreküp yedek su biriktirecek olan küçük bir barajın ivedi inşaası için ESKİ Genel Müdürlüğü’ne talimat vermişti.

ESKİ’nin 2005 yılı yatırım programı ve bütçesinde ödeneği bulunmamasına karşın, idarenin kendi elindeki makine parkı, mühendis, teknik eleman ve işçileri ile Mamuca Vadisi’nin önüne, temel dahil 40 metre gövde duvarı inşaa edildi. 4,5 ayda gece gündüz çalışılarak tamamlanan ve su tutmaya başlayan barajın tüm malzemesi aynı yerden alındı ve ESKİ bunun için yalnızca 170 ton mazot ve yağ harcaması yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Sarısungur Göleti’nde Mevsimin kurak geçmesine rağmen, halen 3,5 milyon m3 su biriktiren ve 2.5 km uzunluğunda ferş alanı oluştu. Büyükşehir Belediyesi 2005 yılından beri, yine küresel ısınmaya karşı, beş yeni su havzası ilan etti ve tescil aldı. Ayrıca 2001 yılında Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredi alan Büyükşehir Belediyesi, kentin su şebekesindeki kaçaklarını önlemek amacıyla, su borularını yenileyecek ve elektronik kontrollü “SKADA” sistemini ihaleye çıkardı. Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürlüğü, şimdi de 2008 yılı bütçesinde yer almak üzere, yeni bir gölet projesi ve içme suyu rezervlerine yönelik kaptaj projeleri ile yeni su havzalarını mevcut şebekeye bağlanması hazırlığını bitirmek üzere. Söz konusu Sarısungur Göleti su sıkıntısı için Eskişehir’in su garantisi olurken, diğer taraftan çeşitli su sporlarının yapılmasına da olanak sağlıyor.