BASIN ODASI

PORSUK HAVZASI KORUMA PLANI HAZIRLANIYOR

 Porsuk Baraj Gölü Havzası ve Porsuk Çayı Havzası Koruma Planı Hazırlanması konulu bilgilendirme toplantısı, Eskişehir’de düzenlendi. Toplantıya Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğümüz, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, yüklenici firma olan Çınar Mühendislik, Kütahya, Bilecik, Uşak ve Afyonkarahisar illerinden kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversite temsilcileri katıldı.

 Toplantının açılış konuşmasında ESKİ Genel Müdürümüz Oğuzhan Özen, Porsuk Nehri’nin önemli ölçüde kirliliğe maruz kaldığını, su kalitesinin iyileştirilmesi adına kirletici faktörlerin belirlenmesi ve kontrolünün sağlanması gerektiğini, bunun da bugünün yanı sıra gelecek nesillere karşı görevimiz olduğunu ifade etti. Oğuzhan Özen konuşmasının devamında kentsel ve sanayi atık sularının yeterli seviyede arıtılması ve takip edilmesi, tarım kaynaklı yayılı ve kirletici faktörlerin doğru tarım stratejisi ile kontrol altına alınmasının, Porsuk Baraj ve Havzasının kalitesinin iyileştirilmesi noktasında önemli olduğunu belirtti.

 Koruma Planı’nın hazırlanmasında yüklenici firma olan Çınar Mühendislik ve Müşavirlik adına, Proje Koordinatör Yardımcısı, Çevre Yüksek Mühendisi Emre Erciyes projenin amacı ve konusu hakkında bir sunum yaptı. Erciyes yaptığı sunumda, hazırlanan koruma planı ile ilgili bilgi vererek, projenin aşamaları, proje alanı alt havzaları, havzanın altyapı durumu, endüstriyel atıksu arıtma tesisleri, su kalitesi izleme ve gelecek dönemlerde yapılacaklar gibi konulara değindi.

 Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü bürokratları da toplantıya uzaktan bağlantı yoluyla katılım sağlayarak çözüm önerilerini paylaştılar. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan, geçmiş dönem izleme çalışmalarının da dikkate alınması gerektiğini söylerken, Havza Yönetim Daire Başkanı Taner Kimençe, ‘‘İlk izleme çalışması sonuçları gelmeye başladı. Geçmiş dönem ile karşılaştırma yapmak adına bunlar çok önemli veriler’’ dedi.

 ESKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan Porsuk Baraj Gölü Havzası ve Porsuk Çayı Havzası Koruma Planı, Porsuk Baraj Gölü ve havzasından ESKİ su alım noktasına kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. Söz konusu Koruma Planı, yaklaşık 1 yıl içerisinde tamamlanacak.