BASIN ODASI

ESKİ’DEN ÇOCUKLARA SU TASARRUFU EĞİTİMİ

ESKİ Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu Çocuk Kulübü, çocuklara su tasarrufunun genel ilkeleri ile Porsuk nehrinin önemini anlattı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(ESKİ) ve Masal Şatosu Çocuk Kulübü işbirliği ile düzenlenen ‘‘Porsuk’ta Ayak İzim’’etkinliğine 10-12 yaş gurubundaki çocuklar büyük ilgi gösterirken, etkinlikte;  Porsuk Nehri’nin şehrimiz için önemi, su kaynaklarının doğru kullanım yöntemlerine değinildi. 

Etkinliğe katılan çocuklar, Eskişehir’in içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Porsuk nehrinin yetişkinler tarafından aşırı derecede kirletilmesinden üzüntü duyduklarını söylerken, Porsuk Nehri’nin Yeni Zellanda’da bulunan Whanganui Nehri gibi canlı bir varlık gibi kabul edilmesini ve şehirde yaşayan insanların Porsuk Nehrinin haklarını korumak için mücadele etmesi gerektiğini belirttiler. 

Su ayak izinin de anlatıldığı etkinlikte çocuklar, suyu tasarruflu kullanacaklarını ve Porsuk Nehrinin haklarını korumak için mücadele edeceklerine söz verdiler. 
Önümüzdeki dönemde de devam edecek olan etkinliğe katılan çocuklara ‘‘Atatürk ve Çocuk’’ kitabı hediye edildi.