BASIN ODASI

Kamuoyuna Duyurulur

  ESKİ Genel Müdürlüğü Kalabak Suyu üretim tesislerinde; üretimin durduğu veya yavaşladığı, buna bağlı olarak da “Kalabak Suyu” sıkıntısı yaşandığı konusunda gerçek dışı söylentilerin olduğu tespit edilmiş olup, bu konuda idaremizce açıklama yapılması ihtiyacı oluşmuştur.

 Kalabak damacana suyu üretimi ve Kalabak şişe suyu üretimi ile ilgili herhangi bir kısıtlama veya üretim yapamama durumu bulunmamaktadır. Bunun yanısıra, ülkemizde üst üste yaşanan olağanüstü deprem felaketi nedeniyle, özellikle şişe suyu dağıtımlarımızda deprem bölgesine yönelik sevkiyatlara öncelik verilmektedir. Bu bağlamda, üretim tesislerindeki normal çalışma düzeni de değiştirilerek, daha fazla üretim yapılmasına yönelik her türlü önlem alınmış bulunmaktadır. 

 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin deprem bölgesine yönelik başlattığı Kalabak suyu pet şişe su yardımı, hayırsever Eskişehirlilerin de destekleriyle hızla devam etmektedir. Bu kapsamda deprem felaketinin olduğu ilk günden başlamak üzere 10 tırdan fazla sevkiyat gerçekleşmiştir. İhtiyaç durumuna göre anlık olarak gerekli sevkiyatların yapılmasına da devam edilmektedir. Bu sebeple, Kalabak Şişe Suyu üretim tesislerinde toptan satış yapılmamakta olup, vatandaşlarımızın perakende alımları için Perakende Satış Noktası hizmet vermeye devam etmektedir. 

 Kalabak Damacana Suyu üretim tesislerinde ise rutin günlük üretim devam etmekte olup, vatandaşlarımıza sunulan sokak dağıtım hizmetimiz aksatılmadan devam etmektedir. 

  ESKİ Genel Müdürlüğü