BASIN ODASI

21.07.2023

İçme suyu yok denilen Bardakçı Mahallesi’ne ESKİ, kesintisiz içme suyu sağlıyor.

Yerel basında, Seyitgazi ilçesi Bardakçı Mahallesi’nde 20 yıldır içme ve kullanma suyu olmadığına dair haber çıkmıştır. Bahsi geçen haberde Bardakçı Köyü Kalkındırma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanının; gerçekleri yansıtmayan, tamamen yanlış bilgiler içeren beyanatı yer almıştır. Konu ile ilgili olarak vatandaşlarımızı aydınlatma zaruriyeti doğmuştur.

ESKİ Genel Müdürlüğü, 2014 yılında uygulamaya koyulan 6360 sayılı kanun ile merkez harici ilçelerin İl Özel İdareden devrini alarak, diğer mahallelerde olduğu gibi Seyitgazi İlçesi Bardakçı Mahallesinde de içme ve kullanma suyu şebeke hattının yenilenmesi ile su kaynağının ıslahına yönelik tüm çalışmalarını tamamlamıştır.

Bardakçı Mahallemizde vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda içme ve kullanma suyu mevcuttur. Olası arıza ve sorunlarda mahalle muhtarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Bardakçı Mahallemize sağlanan içme ve kullanma suyu “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği”ne uygun olup, içilmesinde her hangi bir sorun bulunmamaktır.

Mahallemizde içme ve kullanma suyu ile ilgili bu güne kadar herhangi bir sorun yaşanmamıştır.  İçme ve kullanma suyu, kurumumuz akredite laboratuvarı ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından izlenmektedir.

Haberlere konu olan “Bardakçı Mahallesi’nin bir bardak içme suyu bile yok”  ifadesi tamamen gerçeğe aykırı olup, Dernek Başkanının kurumumuzu karalama çabasıdır. Tüm hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla bu açıklamayı yapma zarureti doğmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.