BASIN ODASI

HAN İLÇESİ’NDE YENİ TERFİ HATTI HİZMETE ALINDI

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ), vatandaşların içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kararlılıkla çalışmalarını sürdürerek Han İlçesi'nde içme ve kullanma suyu sorunlarına kalıcı bir çözüm getiriyor.

Han İlçesi'nde yaklaşık 11 kilometrelik mevcutta kullanılan içme ve kullanma suyu terfi hattı, hem kullanım ömrünün tamamlanmış olması hem de sağlığa uygun olmayan asbest boruların yer almasından kaynaklı ciddi sorunlar yaratmaktaydı. Terfi hattında meydana gelen patlaklar hem su kayıplarına neden oluyor, hem de hattın tarım arazileri içerisinden geçmesi nedeniyle özellikle yaz aylarında tarım faaliyetleri yapılırken arızalara müdahalede çok büyük zorluklar yaşanıyordu.

Han İlçesinin bu sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir terfi hattı projesi hazırlandı. Yaklaşık 15 kilometrelik yeni terfi hattı projesi kapsamında sahada bulunan 4 adet arkeolojik sit alanı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel  Müdürlüğü tarafından atanmış arkeologlar nezaretinde incelendi ve arkeolojik dokuya zarar vermeden çalışmalar tamamlandı. Ayrıca, Erten Mahallesi'nde yer alan ormanlık arazi içerisinde Orman Genel Müdürlüğü'nden alınan izinlerle tabiata zarar vermeden hat çalışmaları gerçekleştirildi. Çifteler-Han ilçesi karayolu trafik akışının devamı ve güvenliği için mevcut yol platformunun altından geçilerek proje tamamlandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) tarafından, yaklaşık 15 kilometrelik içme ve kullanma suyu terfi hattının sızdırmazlık testleri de başarıyla sonuçlandırılarak yeni hat hizmete alındı.