BASIN ODASI

02.02.2024

ESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞܒNDEN AÇIKLAMA

Son günlerde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan bazı siyasi parti mensuplarının hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan, kamuoyunu yanıltıcı ve dezenformasyon içeren söylemleri nedeniyle bilgilendirme yapılması gerekliliği doğmuştur.

Eskişehir bir büyükşehirdir ve ancak diğer büyükşehirler ile kıyaslanabilir. Eskişehir’in Afyon ile kıyaslanması, mevzuatın da, belediyeciliğin de bilinmediğinin göstergesidir. Kıyaslama diğer büyükşehirlerle yapılırsa, Eskişehir’de su fiyatlarının yüksek olmadığının görülebileceğini de belirtmek isteriz. 

Eskişehir’de şebekeden verilen suyun kalitesi konusundaki iddialar ise sadece mesnetsiz ve yanlış olmakla kalmayıp, kamuoyunda korku ve endişe yaratma riski olan sorumsuz iddialardır. Konu hakkında ulusal bir kanalda dile getirilen iddialar, şehrimizi ziyaret etmeyi düşünen vatandaşlarımız için de caydırıcı bir nitelik arz etmektedir. Bu tür iddiaları dile getirmeden önce Genel Müdürlüğümüze müracaat edilseydi, böyle sorumsuzca açıklamalara meydan vermeyecek bilgilendirme, seve seve yapılırdı. Benzeri bilgiler İl Halk Sağlığı Müdürlüğünden de pekâlâ edinilebilirdi.

Su, hassas bir konudur, siyasi menfaatler için kurban edilmemelidir.