BASIN ODASI

08.03.2024

ESKİ PERSONELİNE “KADIN SAĞLIĞI EĞİTİMİ”

 Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde sürdürülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi, kadınlarla buluşmaya devam ediyor. Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında düzenlenen eğitimler, Odunpazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Biriminin uzman görevlileri tarafından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü'nde çalışan kadın personele 2 oturum halinde gerçekleştirildi.

 Eğitimlere katılan kadın personellere, “meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, serviks (rahim ağzı) kanseri, kolorektal (kalın bağırsak) kanser, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışı ve akılcı ilaç kullanımı, 6284 Sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının zararları konularında” gibi birçok başlıkta bilgilendirmeler yapıldı.

 ESKİ Genel Müdür Yardımcısı Öznur Oğuzoğlu da 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliklerine denk gelen eğitim programında yaptığı konuşmada,  “Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarını kutlayan küresel bir gündür.  Bugün, kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya çapında cinsiyet eşitsizliğine karşı harekete geçmenin amaçlandığı bugünde birçok ülkeden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün -Dünyada her şey kadının eseridir-” sözlerini hatırlattı.