Eskişehir'den Kareler

ESKİ'den Kareler

Eskişehir'den Kareler


Kentpark

İlklerin kenti Eskişehir Türkiye'in ilk yapay plajı. Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Gökmeydan Mahallesi arasındaki yaklaşık 300 bin metre karelik alan üzerine kurulmuştur. Yapay plaj, iki açık yüzme havuzu, bir yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, oyun grupları, inşaatı süren kent evi, restoranlar, gölet, at binme alanları, büfeler bulunmaktadır. Porsuk Çayı'na kıyısı bulunan Kent Park, Porsuk'a kullanılan teknelerle ulaşım imkanı da bulunmaktadır.

Kalabak Su

Kalabak Suyu, 1936 yılında Ulu Önder Atatürk’ün emri ile dönemin belediye başkanı tarafından, uzun mesafeden borular döşenerek Eskişehir’e getirilmiştir. Mevcut Damacana Dolum Tesisleri modernize edilmiş, tesisler bilgisayar kontrollü filtre sistemleri ile donatılmıştır. Kalabak ismi Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirilmiştir.  Kalabak Suyu’na yapılan büyük yatırımlar sonucu tesis ISO 9001: 2000 kalite yönetim belgesi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgeleri almaya hak kazandı.

Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Kütahya Yolu Sazova Mevkii'ne yapılıyor. Yaklaşık 400 bin metre karelik alanı ile Eskişehir'in en büyük parkı olma özelliğini taşıyor. Park alanı içinde çeşitli su sporları ve aktiviteleri de yapılacak olan büyük bir gölet, restoranlar, 2000 kişilik açık hava konser alanı anfi tiyatro, bire bir ölçülerde korsan gemisi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları, çocukların su ile ilgili çeşitli aktiviteleri yapabilecekleri oyun alanı, engelli çocuklar için oyun alanı, içinde büyük bir planetaryum (gözlemevi) de olan bilim deney merkezi, masal şatosu bulunuyor.